.
September Results - 2013

 

 

7th September

Match:

(40a) GRADE    Competition

Range:

300m

PLACE

GRADE

NAME

CLUB

SCORE

 

 

 

 

 

1st

Master

Ian Hampson

RAE

97.2

2nd

Master

Doug Meaney

USI

91.3

3rd

Master

Paul Wilkinson

AI

86.2

 

 

 

 

 

1st

A

Fred Meyer

AI

79.1

2nd

A

Robert Lees

AI

71.1

3rd

A

Kevin Gill

RAE

70.6

 

 

 

 

 

1st

B

Tony Cagnacci

RAE

81

2nd

B

Ian O’Brien

USI

75.3

3rd

B

Barry Field

RAE

74

 

 

 

 

 

1st

C

Adam Kidd

AI

52

2nd

 C 

Steve Foster

RAE

47

3rd

C

Don Graham

RAE

42

 

 

 

 

 

1st

D

Michael Bahar

AI

51

2nd

D

Colin Turner

AI

43.1

3rd

D

Anthony Lewis

AI

24

 

 

 

 

 

        1st

Non Service

Max Mayman

USI

76.2

2nd

Non Service

Tom Smith

AI

51.3

 

 

 

 

 

1st

Visitor

Laura Smith

RAE

57

         
14th September

2013 MRCA Open Match - Day 1

 300m Application

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 46.03
2 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 46.01
3 5 Kevin  GILL RAE A Standard 45.03
4 18 Fred Meyer AI A Standard 33.00
5 3 Robert LEES AI A Modified 0.00
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 2 John KELLY 18th BAT B Standard 41.01
2 7 Richard VERAGUTH RAE B Standard 39.01
3 15 Robert LOWE RAE B Standard 38.00
4 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 36.03
5 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 36.02
6 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 33.00
7 12 David WILLIAMS AI B Standard 28.01
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 11 Barry FIELD RAE C Standard 46.02
2 23 Stephen CARRAN AI C Standard 43.02
3 8 Steven FOSTER RAE C Standard 24.01
NTC - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
  6 Graeme SCHROEDER USI NTC Standard 41.02
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 35.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 46.06
2 27 Max MAYMAN USI A Open 44.02
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 28 Doug MEANEY USI A Modified 48.07
2 20 Andrew GEE AI A Modified 46.03
3 24 Lindsay ADAMS AI A Modified 46.03
4 25 Emil GREGOR USI A Modified 45.02
5 26 Damon LIVERMORE USI A Modified 44.02
6 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 42.02
7 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 41.01
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 10 Barry LOCKETT AI B Modified 46.03
2 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 40.00
3 29 Neville DENNY USI B Modified 38.01
4 32 Margaret FINNEY AI B Modified 30.00
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 34.01
  33 0 0 0 0 0 0.00

200m Deliberate and Double Snap

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 92.00
2 5 Kevin  GILL RAE A Standard 85.00
3 18 Fred Meyer AI A Standard 75.00
4 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 71.00
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 2 John KELLY 18th BAT B Standard 77.00
2 7 Richard VERAGUTH RAE B Standard 65.00
3 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 53.00
4 15 Robert LOWE RAE B Standard 46.00
5 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 38.00
6 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 34.00
7 12 David WILLIAMS AI B Standard 32.00
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 11 Barry FIELD RAE C Standard 57.00
2 8 Steven FOSTER RAE C Standard 56.00
3 23 Stephen CARRAN AI C Standard 50.00
NTC - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
  6 Graeme SCHROEDER USI NTC Standard 56.00
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 80.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 97.00
2 27 Max MAYMAN USI A Open 69.00
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 24 Lindsay ADAMS AI A Modified 84.00
2 25 Emil GREGOR USI A Modified 83.00
3 20 Andrew GEE AI A Modified 74.00
4 28 Doug MEANEY USI A Modified 74.00
5 26 Damon LIVERMORE USI A Modified 72.00
6 3 Robert LEES AI A Modified 66.00
7 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 59.00
8 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 53.00
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 10 Barry LOCKETT AI B Modified 80.00
2 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 66.00
3 32 Margaret FINNEY AI B Modified 46.00
4 29 Neville DENNY USI B Modified 27.00
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 51.00

100m Day 1 (Single Snap)

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 18 Fred Meyer AI A Standard 50.00
2 5 Kevin  GILL RAE A Standard 46.00
3 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 45.00
4 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 42.00
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 2 John KELLY 18th BAT B Standard 50.00
2 15 Robert LOWE RAE B Standard 46.00
3 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 36.00
3 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 36.00
4 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 35.00
5 7 Richard VERAGUTH RAE B Standard 33.00
6 12 David WILLIAMS AI B Standard 33.00
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 23 Stephen CARRAN AI C Standard 49.00
2 11 Barry FIELD RAE C Standard 43.00
3 8 Steven FOSTER RAE C Standard 34.00
NTC - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
  6 Graeme SCHROEDER USI NTC Standard 37.00
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 47.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 45.00
1 27 Max MAYMAN USI A Open 45.00
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 3 Robert LEES AI A Modified 50.00
1 24 Lindsay ADAMS AI A Modified 50.00
1 28 Doug MEANEY USI A Modified 50.00
2 20 Andrew GEE AI A Modified 49.00
3 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 47.00
4 25 Emil GREGOR USI A Modified 46.00
5 26 Damon LIVERMORE USI A Modified 42.00
6 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 30.00
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 10 Barry LOCKETT AI B Modified 49.00
2 32 Margaret FINNEY AI B Modified 42.00
3 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 30.00
3 29 Neville DENNY USI B Modified 30.00
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 35.00
  33 0 0 0 0 0 8.00
  34 0 0 0 0 0 0.00

Day 1 Aggregate

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 183.03
2 5 Kevin  GILL RAE A Standard 176.03
3 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 159.01
4 18 Fred Meyer AI A Standard 158.00
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 2 John KELLY 18th BAT B Standard 168.01
2 7 Richard VERAGUTH RAE B Standard 137.01
3 15 Robert LOWE RAE B Standard 130.00
4 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 124.03
5 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 107.00
6 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 106.02
7 12 David WILLIAMS AI B Standard 93.01
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 11 Barry FIELD RAE C Standard 146.02
2 23 Stephen CARRAN AI C Standard 142.02
3 8 Steven FOSTER RAE C Standard 114.01
NTC - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
  6 Graeme SCHROEDER USI NTC Standard 134.02
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 162.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 188.06
2 27 Max MAYMAN USI A Open 158.02
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 24 Lindsay ADAMS AI A Modified 180.03
2 25 Emil GREGOR USI A Modified 174.02
3 28 Doug MEANEY USI A Modified 172.07
4 20 Andrew GEE AI A Modified 169.03
5 26 Damon LIVERMORE USI A Modified 158.02
6 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 148.02
7 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 124.01
8 3 Robert LEES AI A Modified 116.00
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 10 Barry LOCKETT AI B Modified 175.03
2 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 136.00
3 32 Margaret FINNEY AI B Modified 118.00
4 29 Neville DENNY USI B Modified 95.01
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 120.01
  33 0 0 0 0 0 0.00
15th September

 2013 MRCA OPEN MATCH - Day 2

100m -  (Double Snap/Deliberate/Single Snap)

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 85.00
2 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 81.00
3 18 Fred Meyer AI A Standard 76.00
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 35 John LEWIS AI B Standard 74.00
2 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 73.00
3 21 Kayo BARTAK RAE B Standard 57.00
4 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 50.00
5 2 John KELLY 18th BAT B Standard 45.00
6 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 37.00
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 33 Adam KIDD AI C Standard 82.00
2 23 Stephen CARRAN AI C Standard 66.00
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 64.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 86.00
2 27 Max MAYMAN USI A Open 60.00
B GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 36 Neville DENNY USI B Open 46.00
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 28 Doug MEANEY USI A Modified 97.00
2 25 Emil GREGOR USI A Modified 92.00
3 34 Paul WILKINSON AI A Modified 88.00
4 3 Robert LEES AI A Modified 75.00
5 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 70.00
6 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 53.00
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 32 Margaret FINNEY AI B Modified 74.00
2 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 46.00
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 54.00

GRAND AGGREGATE

A GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 19 Sean DORTKAMP AI A Standard 268.03
2 1 Ron HAWKINS RAE A Standard 240.01
3 18 Fred Meyer AI A Standard 234.00
4 5 Kevin  GILL RAE A Standard 176.03
B GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 2 John KELLY 18th BAT B Standard 213.01
2 30 Tom FITZGERALD AI B Standard 197.03
3 31 Ken FERGUSSON AI B Standard 157.00
4 16 David GRIFFITHS ISRC B Standard 143.02
5 7 Richard VERAGUTH RAE B Standard 137.01
6 15 Robert LOWE RAE B Standard 130.00
7 12 David WILLIAMS AI B Standard 93.01
8 35 John LEWIS AI B Standard 74.00
9 21 Kayo BARTAK RAE B Standard 57.00
C GRADE - STANDARD RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 23 Stephen CARRAN AI C Standard 208.02
2 11 Barry FIELD RAE C Standard 146.02
3 8 Steven FOSTER RAE C Standard 114.01
4 33 Adam KIDD AI C Standard 82.00
B GRADE - SNIPER RIFLE 
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 22 Bill DANIEL RAE B Sniper 226.00
A GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 17 Marcus O'DEAN RAE A Open 274.06
2 27 Max MAYMAN USI A Open 218.02
B GRADE - OPEN RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 36 Neville DENNY USI B Open 46.00
A GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 28 Doug MEANEY USI A Modified 269.07
2 25 Emil GREGOR USI A Modified 266.02
3 14 Joshua GRAHAM RAE A Modified 218.02
4 3 Robert LEES AI A Modified 191.00
5 24 Lindsay ADAMS AI A Modified 180.03
6 9 Arthur JOHNSTON RAE A Modified 177.01
7 20 Andrew GEE AI A Modified 169.03
8 26 Damon LIVERMORE USI A Modified 158.02
9 34 Paul WILKINSON AI A Modified 88.00
B GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 32 Margaret FINNEY AI B Modified 192.00
2 4 Mike GAMMIDGE AI B Modified 182.00
3 10 Barry LOCKETT AI B Modified 175.03
4 29 Neville DENNY USI B Modified 95.01
C GRADE - MODIFIED RIFLE
PLACE ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
1 13 Lucy McVAY AI C Modified 174.01

Other categories

BEST VETERAN
ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
25 Emil GREGOR USI A Modified 266.02
           
           
           
BEST UNDER 25
ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
19 Sean DORTKAMP AI A Standard 268.03
           
           
           
BEST LADY
ENTRY NO GIVEN NAME SURNAME CLUB GRADE RIFLE TYPE SCORE
32 Margaret FINNEY AI B Modified 192

.22 Rim Fire Match

OPEN SIGHTS
PLACE GIVEN NAME SURNAME SCORE
1 Fred Meyer 93
2 Tom Fitzgerald 90
3 Adam Kidd 90
4 Sean Dortkamp 88
5 Ron Hawkins 85
6 John Lewis 85
7 Robert Lees 84
8 David Griffiths 75
9 Max Mayman 66
     
TELESCOPIC SIGHTS
PLACE GIVEN NAME SURNAME SCORE
1 Marcus O'Dean 100
2 Stephen Carran 95
3 Neville Denny 79
4 Mike Gammidge 78
5 John Kelly 75

21st September

Match:

(48)   SERVICE MATCH

Range:

100m

PLACE

GRADE

NAME

CLUB

SCORE/130

1st

Master

Gary Pollard

RAE

104

2nd

Master

Andrew Thorpe

RAE

104

3rd

Master

Mal Vincent

USI

92

 

 

 

 

 

1st

A

Fred Meyer

AI

105

2nd

A

Robert Lees